sobota, 25 lutego 2017

Ozdobne świece na różne okazje

Uwielbiam sama tworzyć piękne przedmioty, zamiast je kupować. Jedne z pierwszych były właśnie świeczki. Wykorzystałam wówczas resztki kolorowych świec tzw. Tealight, które po rozpuszczeniu wlałam warstwami do kubka plastikowego, który po zastygnięciu świec po prostu usunęłam. W zasadzie metoda została aktualna do dziś, stosuję tylko znacznie więcej sposobów dekoracji.

Podstawowa świeczka:
Składniki:
                - parafina, wosk lub po prostu pokruszone resztki świeczek
                - metalowa puszka np. po owocach, wymyta, wyparzona
                - knot lub bawełniany sznurek
                - plastikowe kubeczki, butelki, kartoniki po soczkach, styropianowe kubeczki po kawie itp.
                - garnek z wodą do zrobienia kąpieli wodnej
1. Kawałki świec, parafinę lub wosk wkładamy do metalowej puszki, umieszczamy w garnku z wodą i gotujemy do czasu, aż wszystko się roztopi. UWAGA! Ponieważ parafina ma niską temperaturę zapłonu należy tą czynność wykonywać bardzo ostrożnie!
2. W kubeczku lub innym pojemniczku umieszczamy knot, następnie nalewamy roztopiony wosk.
3. Czekamy aż wosk zastygnie i usuwamy opakowanie.

Świeczka zapachowa
Do roztopionego wosku dodajemy do wyboru:
- olejki zapachowe
- aromat spożywczy
W kolejnych krokach postępujemy jak zwykle.

Świeczka z aromatem kawy, cynamonu, wanilii, owoców cutrysowych
Do kubeczka sypiemy na dno ziarna kawy, układamy laski cynamonu lub wanilii albo kawałki cytryny i pomarańczy i zalewamy roztopionym woskiem. Dla wzmocnienia aromatu świecy możemy wmieszać do wosku mielony cynamon lub dodać zaparzoną kawę (najlepiej mielona, gdyż taka ma najintensywniejszy aromat), dodać aromat wanilii lub pomarańczy. W trakcie wypalania się świeczki zapach będzie się powoli uwalniał.


Kolorowe świeczki
Do rozpuszczanego wosku lub kawałków świec dodajemy barwniki spożywcze lub rozpuszczamy świece razem z kredkami świecowymi w wybranym kolorze.

Świeczki ze skarbami
Pięknie prezentują się świeczki, w których zatopione są różne skarby. Wystarczy poukładać wybrane drobiazgi w kubeczku i zalać woskiem. Aby nasze dodatki pojawiały się na każdym poziomie wytapiania świec, możemy układać je warstwami: najpierw kilka drobiazgów, które zalewamy woskiem, czekamy aż wosk nieznacznie stężeje (nie całkowicie, aby kolejna warstwa wtopiła się bez tworzenia granicy, ale na tyle, aby utrzymał się kolejny mały skarb) i układamy następną warstwę.

Lodowe świece
Aby wykonać świeczki, które mają przepiękny efekt struktury spękanego lodu, na dno kubeczka wrzucamy kilka kawałków kruszonego lodu, zalewamy woskiem i tak warstwa po warstwie. Wykonujemy te czynności raczej dość szybko, gdyż lód będzie się szybko wytapiał. Po wytopieniu lodu i zastygnięciu świec rozcinamy kubeczek i piękna, elegancka świeczka gotowa.

Świece w szklanych słoiczkach
Możemy zamiast jednorazowych kubeczków lub butelek użyć do wykonania świec szklane słoiczki lub kieliszki. Oczywiści nie rozbijamy ich na koniec ;) ale stawiamy gotowe świece w eleganckich opakowaniach. Możemy je także sami ozdobić (propozycje wykonania w moich artykule).


I teraz najlepsze…wszystkie te opcje możemy mieszać dowolnie J. Np. Świeca o zapachu pomarańczy z zatopionym cynamonem, w kolorze czerwonym. Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz