wtorek, 31 stycznia 2017

Moje domowe odświeżacze powietrza na kilka sposobów

Oto kilka moich przepisów na ładne i proste odświeżacze powietrza do domu. Mają różną postać i zastosowanie. Jest to tylko kilka przykładów, które stanowią bazę do najróżniejszych wariacji na ten temat J. Możecie je modyfikować według upodobań, dodawać różne kompozycje zapachowe. Zatem, do dzieła!

Odświeżacz powietrza w aerozolu

Składniki:
- woda – 150-200ml
- alkohol – 1 łyżka - może być zwykły spirytus, ja używam izopropylowego; byle nie był zapachowy! (wszelkie koniaki, whisky itd. odpadają J )
- olejek zapachowy – 30-40 kropli – ilość dodana do preparatu tak naprawdę zależy od upodobań – jeśli chcemy silniejszy zapach to dodajemy więcej
- opcjonalnie: ocet – 1-2 łyżki – pochłania nieprzyjemne zapachy, może być więc stosowany np. w w.c., w pomieszczeniach, w których ktoś pali, itd.; wiem, że zapach octu nie jest zbyt przyjemny, ale ta komponenta zapachowa bardzo szybko się ulotni, a poza tym jest przytłumiona olejkiem eterycznym
- opcjonalnie: herbata – napar z 1 torebki czarnej herbaty – również pochłania zapachy, aczkolwiek mniej wydajnie niż ocet; może być jednak zastosowana zamiast octu, jeżeli jego zapach zbyt mocno nas drażni
W buteleczce z atomizerem mieszamy składniki, rozpylamy w pomieszczeniu wg upodobań. Ja używam buteleczek po mgiełkach zapachowych lub odżywkach w sprayu – są to małe buteleczki ok 200-250ml. Należy pamiętać, aby przed każdym użyciem dobrze wymieszać wszystkie składniki. Olejki zapachowe z racji swoich właściwości słabo rozpuszczają się w wodzie.

Odświeżacz do w.c.
Składniki:
                - soda oczyszczona
                - olejek zapachowy
W dekoracyjnym słoiczku lub szklance umieszczamy sodę oczyszczoną, następnie dodajemy tyle olejku, ile uznamy za konieczne, mieszamy wszystko i umieszczamy w w.c. na półeczce lub obok zlewu. Soda rewelacyjnie pochłania różne „smrodki”, a użyty olejek wypełnia pomieszczenie przyjemnym zapachem. Co jakiś czas musimy tylko przemieszać sodę, żeby uwolniła zapach.
Możemy umieścić ten zapach w dwóch pojemnikach: otwartej szklaneczce lub zamykanym słoiczku. W drugim przypadku w nakrętce robimy otworki i od ich ilości będzie zależała intensywność zapachu. 

Osobiście bardzo lubię w takich pomieszczeniach świeży zapach. Chętnie używam więc takich olejków, jak: cytrynowy, z trawy cytrynowej, białe kwiaty.

Żelowy odświeżacz

Składniki:
                 - żelatyna
                - woda
                - sól
                - olejki zapachowe
                - barwnik spożywczy
Proporcje składników będą wynikać z indywidualnych upodobań. 



Przygotowanie:
1. Żelatynę rozpuszczamy w rondelku wg wskazówek na opakowaniu, ale dodając nieco mniej wody – konsystencja będzie wówczas bardziej stała. Kiedy żelatyna się rozpuści dodajemy sól – nie żałujemy, nada ona większej trwałości odświeżaczowi i będzie miała swój udział w prewencji tworzenia się pleśni – ja więc sypię tu sól od serca J
2. W dekoracyjnych słoiczkach, szklaneczkach, kieliszkach itp. umieszczamy po kilka kropli wybranych barwników spożywczych oraz olejki zapachowe. Dobrze jest najpierw patyczkiem wymieszać te dwa składniki, aby się ładnie połączyły, następnie wlewamy żelatynę. Wiem, że niektórzy wszystko dodają do garnka, ale mój sposób pozwala na stworzenie kilku różnych słoiczków na raz. 
3. Czekamy aż nasz odświeżacz ostygnie, a jak już osiągnie temperaturę pokojową szybko wkładamy do lodówki (oczywiście każdy słoiczek trzeba przykryć choćby folią spożywczą, aby zapach nie pozostał w lodówce (nie chcemy polędwicy o zapachu orchideiJ) ani żeby zapachy z lodówki nie zepsuły naszego efektu (nie chcemy w pokoju zapachu pasztetowejJ). 
4. Kiedy stężeją na ładną galaretkę umieszczamy w wybranym miejscu i cieszymy się zapachem około 3-4 tygodni.
Kilka uwag z doświadczenia:
-> Ponieważ z czasem woda z żelu odparowuje i nie wygląda to zbyt estetycznie, radzę umieszczać te zapachy w nieprzezroczystych pojemniczkach.
-> W zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu na powierzchni żelu powstawać może pleśń. Aby temu zapobiec:
- korzystamy raczej z mniejszych pojemniczków
- koniecznie pamiętamy o soli w procesie przygotowania żelu
- jeżeli mimo to np. w łazience ciągle tworzy się pleśń, radzę zastąpić zapach żelowy zapachem sypkim zawierającym sodę (przepis wyżej).
-> Na powierzchni żelu może tworzyć się „skorupka” – wystarczy ją delikatnie usunąć i dalej zapach działa jak do tej pory.

Odświeżacz do odkurzacza
Składniki:
                - olejek zapachowy
                - wacik higieniczny lub kawałek ręcznika papierowego
Na wacik/ręcznik nanosimy olejek (ilość według upodobań). Za każdym razem po wymianie worka w odkurzaczu na nowy wciągamy nasz odświeżacz. Dzięki temu za każdym razem podczas odkurzania po mieszkaniu będzie się roznosił świeży zapach. To jest także dobry miernik, czy nasz odkurzacz nie wymaga wymiany worka. Jeśli przestajesz czuć zapach podczas odkurzania (w tzw. „spoczynku” zapachu nie czuć), to oznacza to, że czas na wymianę worka.

Pochłaniacz zapachów do lodówki

Składniki:
                - połówka cytryny
                - soda oczyszczona
Łyżeczką wydrążamy miąższ cytryny, aby nie naruszyć skórki. Do powstałej „miseczki” wsypujemy sodę oczyszczoną, możemy też powrzucać do sody trochę miąższu cytryny – zapach będzie bardziej intensywny. Aby umieścić zapach w lodówce możemy wykorzystać jeden z dwóch sposobów:
- przed nasypaniem sody odcinamy równo końcówkę cytryny, aby nasza miseczka dała się postawić na płaskim blacie
lub
- umieszczamy przygotowany odświeżacz w miseczce lub kieliszku do jajek

Kiedy zapach traci intensywność lub zaczynamy czuć nieprzyjemne zapaszki z lodówki odświeżacz po prostu wymieniamy na nowy.

Zapach do szafy

Składniki:
                - kawałek materiału lub skarpetka (wyprana oczywiścieJ i najlepiej cieniutka)
                - olejki zapachowe
                - wypełnienie do poduszek lub skrawki materiału; mogą być np. suszone kwiaty)
Materiał zszywamy w postać woreczka, skarpetkę ucinamy tuż przed piętą. Umieszczamy w woreczku wypełnienie do poduszek lub inny wsad i nanosimy kilka kropli olejku eterycznego – wg upodobań. Zawiązujemy woreczek i umieszczamy w szafie. Jeżeli chcemy, aby nasz zapach działał również odstraszająco na mole należy zastosować olejek lawendowy lub sosnowy.

Taki zapach możemy stosować w różnych szafach. Zwłaszcza takich, w których trzymamy płaszcze, swetry, ale także w szafkach na buty.
W podobny sposób możemy wykonać woreczki z zapachem do butów.

Podpourri
Składniki:
                - suszone kwiaty, liście, kłosy zbóż, szyszki, owoce – do wybory według upodobania
                - olejki zapachowe
                - szklane naczynie lub materiałowe woreczki
Susz umieszczamy w naczyniu lub woreczkach, dodajemy kompozycję zapachową z olejków, mieszamy i gotowe!

Możemy także umieścić w podpourri suszone kawałki owoców – tu zdecydowanie proponuję wszelkie cytrusy. Kawałki należy wysuszyć szybko, najlepiej w piekarniku nagrzanym do około 50-75ᴼC. Suszone w taki sposób zachowają swój aromat. Możemy także umieścić kawałki cynamonu lub ziarna kawy w naszej kompozycji.

Zapachowe świeczki
Składniki:
                - parafina lub kilka starych świeczek
                - knot (może być bawełniany sznurek)
                - plastikowe lub styropianowe kubeczki, pojemniczki
                - olejki zapachowe
                - metalowe puszki np. po owocach w zalewie, dokładnie umyte i wyparzone
                - garnek z wodą
                - barwniki spożywcze, kawałki kolorowych świec lub kredki świecowe

1. Umieszczamy parafinę lub kawałki świec w metalowej puszce. Wkładamy ją do garnka z wodą i gotujemy w takiej wodnej kąpieli, aż kawałki świec lub parafina się rozpuści. Od razu możemy dodać barwniki spożywcze lub kredki świecowe.
2. Do plastikowego kubeczka wkładamy po środku knot. Możemy go z jednej strony obciążyć koralikiem lub kawałkiem blaszki, aby był w miarę nieruchomo podczas nalewania wosku, a drugi koniec owijamy wokół patyczka lub noża, opartego na kubeczku.
3. Powoli nalewamy do kubeczka rozpuszczoną parafinę. Czekamy aż zastygnie.
To jest podstawowy przepis na świece zapachowe. Na temat świec władnej produkcji mam bardzo dużo różnych wariacji, ale o tym w kolejnym artykule.

Na zdjęciach wykorzystałam pojemniczki, które również sama ozdobiłam. Jak to zrobić możecie przeczytać w kolejnym wpisie.

Miłej i pachnącej zabawy!

4 komentarze:

  1. Jak zadbać o dom w którym mieszka pies i niestety się pali?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W celu neutralizacji zapachu domowych futrzaków :) można wykonać odświeżacz w aerozolu. Do wody dodajemy trochę octu, najlepiej jabłkowego i to tego kilka kropli olejku cytrynowego lub lawendowego. Możemy także odstraszyć od pewnych miejsc nasze pupile. W przypadku kotów i ich namiętnego drapania ulubionych mebli sprawdzi się olejek pomarańczowy. W przypadku palaczy oczywiście najlepiej zalecam wystawienie ich z tym całym smrodkiem na balkon, ale jak już się nie da to możemy również sięgnąć po odświeżacz powietrza, który zniweluje dym papierosowy. Do wody dodajemy kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i z trawy cytrynowej, wlewamy do butelki z atomizerem (do odświeżaczy powietrza wykorzystuję buteleczki po kosmetykach, np. mgiełkach do włosów lub ciała, oczywiście dokładnie umytych). Proporcje są zależne od gustu, potrzeb i jakości olejku, więc w każdym przypadku mogą się nieco różnić. Można jeszcze dodać olejek rozmarynowy do tej mikstury, a dla stabilizacji zapachu odrobinę alkoholu etylowego lub izopropanolu (byle "czysta" a nie "kolorowa"...)

      Usuń
  2. Ja mimo wszystko wolę sprawdzone już zapachy gotowe ale gratuluję pomysłu. Na https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/category/odswiezacze-powietrza/ o odświeżaczach takich piszą, zobaczcie sobie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aby powietrze w domu było zawsze świeże i wolne od wszelkich zapachów, warto jest zadbać o jego odpowiednią wilgotność. W tym celu możemy posłużyć się urządzeniami nawilżającymi np. https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza. Nawilżacze skutecznie utrzymają wilgotność na stałym, niezmiennym poziomie. Dobrze nawilżone powietrze nie tylko wolne jest od brzydkich zapachów ale również od wszelkich patogenów oraz szkodliwych substancji chemicznych.

      Usuń